Benigne promjene na koži se uklanjaju u lokalnoj anesteziji, najčešće kada izazivaju nelagodu, bol ili svrab, ili variraju u veličini i boji, ali mogu se ukloniti i iz estetskih razloga.
Mladeži su benigne promjene po koži koje su najčešće prisutne od rođenja ali se mogu javiti i kasnije tokom života. Obično su smeđe do crne boje, raznih prečnika. Iako benigne pojave, mladeži mogu biti povod za kontrolu kod ljekara ako je njihov broj veći od uobičajenog.
Keratoze su promjene na koži žućkaste ili braon boje, koje nastaju kada se ćelije u površinskom sloju kože prekomjerno uvećavaju. Mogu se javiti u velikom broju, izazivaju svrab i crvenilo, i hrapave su na dodir. Roditelji ih često poistovjećuju sa mladežima, koje kao prirodnu pojavu, ne treba dirati. Međutim, keratoze nijesu problem koji prolazi sam od sebe, one vremenom mogu da rastu i formiraju pločastu izraslinu na koži. Najbolji estetski rezultat se postiže kada se keratoza ukloni što prije, zato je poželjno na vrijeme ih prepoznati i ukloniti. Keratoze se ne mogu ukloniti kremama i melemima, vec zahtijevaju intervenciju ljekara. Najučinkovitije metode za uklanjanje keratoza su hirurškom intervencijom ili radio talasima.
Ciste na koži mogu nastati kada dođe do začepljenja žlijezda ili nakupljanja starih ćelija na koži koje inače tijelo odbacuje i stvara nove. U početku mogu izgledati kao bubuljice, a iz njih se često može iscijediti gnojna masa, što često dovodi do infekcija, crvenila i svraba.
Ateromi ili lojne ciste su bezbolna ispupčenja na koži koja nastaju zbog začepljenja lojne žlijezde. Loj koji ne može da izađe na površinu kože nakuplja se u kesici koja vremenom raste. Ova lojna masa bijele boje se može iscijediti iz ciste, ali time se problem ne rješava, naprotiv, može dovesti do infekcije. Za trajno rješenje problema bez recidiva potrebno je uklanjanje ciste u cjelosti hirurškim putem.
Lipomi su dobroćudni tumori masnog tkiva. Mogu se javiti u velikom broju, i to stanje se naziva lipomatoza. Uklanjaju se hirurškim putem.