Rješavanje granuloma umbilikusa

Crvene izrasline na pupku bebe

Umbilikalni granulom je crvena ili žućkasta izraslina veličine graška na pupku (umbilikusu) bebe. Jedan je od najčešćih problema sa pupkom kod novorođenih beba, a obično se javlja u prvim sedmicama po rođenju.

Ono što roditelji treba da znaju da granulom umbilikusa nije ozbiljan problem i da bebu ne boli. Međutim, zahtijeva intervenciju ljekara jer neliječeni granulom može da potraje i više mjeseci i izazove infekcije koje mogu ozbiljno da ugroze zdravlje bebe.

Granulom pupka obično nastaje odmah nakon opadanja pupčanog patrljka, kada spoljašnja strana pupka zarasta i prekriva se slojevima kože. Ako se desi da se taj proces ne završi u potpunosti, tj. da se pupak ne prekrije novim slojevima kože, dolazi do pojave granuloma.

Umbilikalni granulom se rješava kroz dvije metode liječenja, zavisno od njegove veličine a to su: lapisiranje i podvezivanje.

Lapisiranje je metoda koja se koristi kod manjih granuloma, i podrazumijeva nanošenje srebro-nitrata sve dok se granulom postepeno ne povuče. Procedura podrazumijeva 3 do 6 posjeta ljekaru.

Podvezivanje je jednokratna procedura koja se primjenjuje kod većih granuloma, i podrazumijeva vezivanje hirurškog konca na mjestu gdje se granulom spaja sa pupkom. Time se prekida dotok krvi u granulom, nakon čega se on osuši i otpadne.

Obje procedure su bezbolne. Po uspješnoj ljekarskoj intervenciji, beba se otpušta na kućno liječenje uz zakazivanje kontrolnog pregleda, i savjetovanje roditelja kako da brinu o pupku bebe u periodu oporavka.

alternative

dr Irena Marić

Autorka teksta je specijalista dječije hirurgije i subspecijalista urologije. Stručna zvanja je stekla u priznatim regionalnim i svjetskim ustanovama, a karijeru posvećenu liječenju djece na najvišem nivou kvaliteta izgradila je u dječijim klinikama širom regiona, Evrope i SAD-a, uključujući KCCG, Great Ormond Street Hospital u Londonu i Anderson Center of Excellence u SAD-u.